Voľba vhodného dresscode pre príležitosť maturít / stužkovej

Posledný ročník na strednej škole znamená pre mnohých ukončenie jednej dôležitej životnej etapy.  Stužková je slávnosť, na ktorú každý študent spomína po zvyšok svojho života. Zelená stužka, ktorá predstavuje nádej a má pomôcť prejsť ,,skúškou dospelosti",  musí byť pripnutá na adekvátny slávnostný odev. Vyvrcholením stredoškolského štúdia sú maturity. 

Na tieto príležitosti je veľmi podstatné zvoliť vhodný a reprezentatívny odev a dať svojim vzhľadom patrične najavo dôležitosť týchto udalostí. Výhodou pre mladých pánov je, že outfit na maturity môže byť totožný s tým, ktorý ste využili na stužkovú. Rovnako ho ďalej páni môžu využiť napríklad na prímacie pohovory do prefetrovaných vysokých škôl, alebo do prác. Tradičný dresscode na stužkovú a maturity je formal dress. Maturantky majú v tomto smere širšie možnosti sebavyjadrenia. Pre mladých pánov by malo platiť, že sa svojim výzorom majú priblížiť k ozajstným gentlemanom.

Využite teraz na svoj prvý oblek zľavu -10% so svojim ISIC preukazom.


Prečo má etiketa v obliekaní stále podstatnú rolu? Jej cieľom je splynúť s prostredím a stať sa súčasťou komunity, v ktorej sa nachádzame. Pri tejto udalosti opúšťame komunitu spolužiakov a presúvame sa do komunity dospelých – učiteľov a našich rodičov.

Keďže ide o jedinečné a neopakovateľné udalosti, pripravili sme pre vás prehľad pravidiel, ktoré by ste mali poznať pred kúpou svojho prvého obleku a zamnechali bezchybný dojem.

Pravidlá, ktoré by ste mali poznať pred kúpou svojho prvého obleku

1) Farba obleku

Oblek na večernú udalosť je definovaný ako oblek tmavý, teda nohavice plus sako z rovnakej látky. Vítané sú odtiene čiernej a tmavomodrej (pri modrej ideálne odtieň „night blue“). Pokiaľ chcete mať oblek vhodný na denné aj večerné nostenie, ideálnou voľbou sú teda odtiene tmavšej modrej, prípadne antracitovej. 

Všetky ostatné obleky výrazných farieb a vzorov patria na denné príležitosti, to znamená do 19:00 hod. Samostatné saká s inými nohavicami patria výhradne do casual štýlu.


2) Materiál obleku

Na formálnu príležitosť patrí oblek s adekvátnym podielom vlny. Kvôli nižšej krčivosti môže mať prímes polyamidu alebo polyesteru a pre komfort prímes elastanu. Pri ,,ultra slim" oblekoch je podiel elestanu priam nutný. Platí však, že zastúpenie vlneného podielu by malo byť výrazne vyššie od ostatných prímesí. 

Bavlnené a ľanové obleky sú výborné počas menej formálnych príležitostí v období jari a leta, na večerné udalosti však rozhodne nepatria.


3) Ako má oblek sedieť na tele

Pri skúšaní obleku si všímame viaceré atribúty:

Ramené výstuže

Tie by mali kopírovať prirodzenú líniu ramena. Ramenná výstuž by teda nemala presahovať a ani byť kratšia ako je rameno v skutočnosti.

Dĺžka saka

Na dĺžku saka sa v minulosti tradovalo nejedno pravidlo. Dĺžka saka by mala korigovať proporcie vrchnej a spodnej časti tela. Pridlhé sako bude rozširovať postavu a opticky skracovať nohy. Prikrátke skráti opticky trup a vytvorí efekt ,,hruškového typu postavy", čo pri pánskych postavách vonkoncom nieje žiadané.

Dĺžka rukávov na saku

Rukáv saka má zľahka prekrývať zápäsťovú kostičku. Pre košeľu platí, že spodný okraj manžety má siahať po koreň palca. Rozdiel by mala vykrývať manžeta košele. Tradičný 1 cm  uvádzaný v starších pravidlách ,,business dress code'' sa tak už posunul pokojne na 2-3 cm.

Zapínanie saka

Na saku sa necháva vždy spodný gombík rozopnutý - určené z estetických aj historických dôvodov. Pri sedení sa gombík na saku rozopína. V momente keď  sme stredobodom pozornosti (udeľovanie stužky, príhovor, podávanie ruky),  by malo byť sako zapnuté.

3-gombíkové saká sa v dnešnej dobe vo formálnych oblekoch vyskytujú veľmi málo. Trendovejšie sú 2-gombíkové, na ktorých sa zapína vždy len vrchný gombík. 

Dĺžka nohavíc

Pri nohaviciach slim-fitového strihu platí pravidlo jedného výrazného lomu v prednej časti. V zadnej časti to znamená siahanie spodného okraju nohavice cca do polovice päty, v závislosti od spodného obvodu nohavice. Dĺžka ,,po opätok topánky" sa používala v minulosti pri nohaviciach širšieho strihu tzv. regular. 

Viac sa dozviete v našom blogu:  NA ČO UPRIAMIŤ POZORNOSŤ PRI KÚPE NOVÉHO OBLEKU?


4) Košeľa

Do obleku patrí výhradne košeľa s dlhým rukávom. Na večerné udalosti je predpísaná košeľa biela, bez farebných vzorov, maximálne so žakárovým vzorom (bielo-biela jednofarebná štruktúra). Na denné udalosti môžete zvoliť aj košeľu bledomodú, avšak platí, že najslávnostnejšou je biela. 

Pri kravate si dávame pozor na šírku goliera a jeho uhol otvorenia. Pri motýliku siahame po košeli s prekrytou gombíkovou légou (skrytým zapínaním).


5) Doplnky

Kravata

Kravata je doplnok určený pre formálne udalosti. Ideálna je kravata z hodvábu, nakoľko pôsobí luxusnejšie. Dĺžku kravaty prispôsobujeme šírke kravaty. Pri užších kravatách sa má špička kravaty zľahka dotýkať pracky opasku, pri širšej kravate má špička kravaty siahať do polovice pracky opasku. Šírku kravaty môžeme voliť podľa veľkosti obleku, aby pôsobila súmerne k postave.

Motýlik

Motýlik vo farebnom prevedení je ľahšia forma, avšak na stužkovú ho pri vhodne zvolenej košeli môžeme určite použiť. 

Vreckovka

Originálnym doplnkom je vreckovka v saku. Tú však kombinujeme vždy v inej látke ako kravatu či motýlika. Môžeme staviť na korešpondenciu medzi týmito doplnkami, alebo ísť extravagantnejšou cestou kontrastu. 

Topánky, opasok

,,Koža s kožou, kov s kovom". Takto znie pravidlo kombinácie doplnkov v skratke.

Formálne topánky sú kožené šnurovacie poltopánky na tenkej podošve bez lakovaného lesku.

Pokiaľ sa bavíme o formálnom obleku je ideálne ho doplniť opaskom s otvorenou prackou. Plná pracka na opasku patrí výlučne do džínsov. Traky nie sú síce spoločensky neprípustne, mali by však ostať zahalené pod sakom. V žiadnom prípade nekombinujeme traky s opaskom.

Ponožky

Detaily dotvárajú celok. Oblekové ponožky by mali byť dostatočne vysoké, aby nám ukrývali lýtko aj v prípade preloženia nohy cez nohu. ,,Veselé ponožky" v tomto prípade odložíme radšej na inú príležitosť. Farbu ponožky volíme podľa farby topánok, alebo farby obleku.


Na prvý pohľad je pravidiel formálneho pánskeho odievania nespočetne veľa. 

Čo je však na nich krásne? Oproti tým dámskym sú relatívne nemenné. Čiže keď sa ich raz naučíme, nemusíme sa ani do budúcna báť žiadnej vyššej spoločenskej udalosti v našom živote.