PLES A DRESS CODE BLACK TIE
Plesy sú váženou udalosťou, ktorá si zvyčajne vyžaduje predpísaný dress code (najčastejšie black tie) a vyberané správanie, pretože reprezentujete nielen seba, ale aj svoju partnerku.
Black tie – nesmierne elegantný odev, ktorý dokáže každého muža premeniť na dokonalého gentlemana. Po ústupe fraku je smoking najslávnostnejším pánskym večerným oblekom. Nosenie smokingu si však vyžaduje bezchybnosť - tento dress code je najprísnejší na detaily. Experimenty v tradičnom Black Tie sa teda rozhodne nevyplácajú. Priestor na ne dostávajú páni, ktorým stojí na pozvánke Black Tie Optional alebo Creative Black Tie, čiže akási voľnejšia forma Black tie.
Ako sa líši smoking od obleku?
- Jeho farba je vždy čierna, prípadne tmavá modrá
- Klopy sú z kontrastného lesklého materiálu, kým pri saku z matného
- Lesklým materiálom sú potiahnuté aj gombíky, či už vpredu, alebo na rukávoch
- Tvar klopy je buď špičatý, alebo šálový
- Vrecká sú výpustkové
- Gombík na jednoradovom saku je najčastejšie jeden, maximálne dva, na dvojradovom štyri
- Nohavice majú po stranách lesklé úzke pruhy (lampasy)
- Okrem nevhodných topánok bývajú u našich pánov problémom práve zle sediace nohavice - tie by nemali byť priširoké a zároveň je dôležitá ich správna dĺžka, v spodnej časti by sa nemali zbierať a vlniť
Black tie for women - Dámsky smoking ako skutočná oslava feminizmu
Aké je nevyhnutné príslušenstvo k smokingu?
Kým pri dennom formálnom oblečení máte na výber rôzne možnosti variácií a farieb, pri smokingu je to striktné. Nesmú vám chýbať:
1. Biela košeľa
Iná farba jednoducho nie je vhodná. Čo je voliteľné, je tvar goliera, ten môže byť klasický alebo so stojáčikom. Smokingová košeľa by sa mala zapínať na štyri gombíky, prípadne skryté gombíky. Najmenej formálne je klasické zapínanie s viditeľnými gombíkmi.
2. Manžetové gombíky
Na košeli sú ideálne dvojité francúzske manžety, ktoré doplníte elegantnými manžetovými gombíkmi. Ak chcete byť kreatívni, možete ich zladiť k šatám alebo šperkom partnerky.
3. Motýlik
K smokingu patrí saténový či hodvábny motýlik. Pri udalosti “black tie” je vhodný jednofarebný čierny. Ak ide o udalosť s dress kódom creative black tie, môžete siahnuť aj po inej farbe.
4. Šerpa
Tomu, aby nebolo vidieť dolnú časť košele spod smokingu, zabráni práve šerpa. Vďaka šerpe vytvára košeľa a smoking mužný trojuholník obrátený k zemi. Opticky rozšíri ramená, urobí vás vyšším a štíhlejším.
5. Lakovky
Podľa etikety by sa mali k smokingu nosiť tzv. „opera pumps“, ale v našich končinách by ste sa v nich ocitli asi sami. Povolené sú elegantné čierne topánky s koženou podrážkou, najlepšie lakovky, alebo topánky z leštenej kože s oxfordovým šnurovaním.
OTÁZKY, KTORÉ SA NÁS NAJČASTEJŠIE PÝTATE
Kedy voliť oblek, kedy smoking?
Dôležité je spomenúť, že plesy majú svoje delenie na formálne a neformálne.
Na formálny ples, pokiaľ je na pozvánke stanovený dress code ,,black tie'' je smoking rozhodne nevyhnutná voľba. Biela slávnostná košeľa s dlhým rukávom na ozdobné manžetové gombíky, viazací čierny motýlik, šerpa a lakované topánky - najvyšší level, ktorý je možné a vhodné pri tomto slávnostnom a tradičnom dress code splniť.
Viac experimentovania povoľuje dress code ,,Creative Black tie‘‘, pre ktoré je príznačné zamatové sako inej farby so zrkadlovými klopami. Pri tomto dress code však môžete aj svoj tradičný smoking oživiť napr. nahradením bielej vreckovky v náprsnom vrecku na saku farebnejšou verziou.
Ak plánuje navštíviť menej formálny ples, alebo ak uvedie hostiteľ na pozvánke dress code ,,dark suit/ black suit'', môžete zvoliť čierny oblek alebo tmavomodrý (v odtieni night blue). Oblek by nemal mať výrazné vzory. K obleku je vhodné voliť bielu košeľu s dlhým rukávom - tu môžete zvoliť tiež slávnostnú verziu s manžetami pre ozdobné manžetové gombíky. K večernému obleku volíme čiernu šnurovaciu obuv z hladkej kože s rovnakou farbou opasku, ktorý by mal mať elegantnú otvorenú pracku s tŕňom. Voľba motýlika či kravaty je vlastným vyjadrením vkusu pána, vhodnejšie a slávnostnejšie sú vždy tmavšie farby bez veľkých a výrazne kontrastných vzorov.
Ako postupovať pri výbere pánskej košele?
K obleku výhradne nosíme len košeľu v odtieňoch bielej s dlhým rukávom - košeľa má spod saka viditeľne prečnievať. Rukáv košele má byť tak dlhý, aby zakrýval celé zápästie a končil pri koreni palca. Pri formálnychspoločenských udalostiach nie je vhodný rozopnutý gombík pri krku či ohŕňanie rukávov na košeli.
Dôležité je zvoliť správny strih košele - v predajniach OZETA nájdete ponuku košieľ v strihu regular, slim-fit, alebo ultra-slim fit. Ku smokingu volíme košeľu s francúzskymi (zdvojenými) manžetami pre ozdobné manžetové gombíky, s golierom so stojačikom so zahnutými špičkami (tento typ je pôvodne frakovým typom košele), alebo širokým ,,žraločím‘‘ límcom, ktorý má širší uhol otvorenia, vďaka čomu vynikne motýlik, či slávnostný dvojitý uzol na kravate (pri voľbe obleku). Pokiaľ si zvolíte motýlika, mali by ste dbať na voľbu košele s prekrytou gombíkovou légou, prípadne by léga mala mať ozdobné gombíky. Klasické biele gombíky by nemali byť viditeľné, pri bežných formálnych udalostiach na účel ich prekrytia slúži kravata.
Dôležité je dbať aj na materiálové zloženie košele, ideálnou voľbou vysoký podiel bavlny, ktorá má pre váš komfort jednoznačne najlepšie vlastnosti. Pre slávnostný lesk a nižšiu krčivosť košele je však vítaný i malý podiel polyesteru. Košeľa typu slim-fit sa nezaobíde bez podielu elastanu.
Kedy je vhodná kravata, kedy motýlik?
Ku smokingu volíme výhradne motýlik čiernej farby. Najvyšším levelom, ktorý môžete svojim lookom docieliť je ručne viazaná hodvábna verzia. V ponuke OZETA nájdete však aj predviazanú verziu po ktorej často páni siahajú z praktického hľadiska. Prislúchajúcimi doplnkami je taktiež čierna šerpa a biela hodvábna vreckovka zložená zarovno lemovania náprsného vrecka. Farebné verzie motýlika a šerpy volíme v prípade dress code ,,Creative Black tie‘‘.
Ak volíme na spoločenskú akciu formálny oblek, najlepšou voľbou je hodvábna kravata v tmavších odtieňoch, uviazaná na slávnostný dvojitý uzol. Dôležité je tiež dodržať správnu dĺžku kravaty – spodná špička kravaty by sa mala dotýkať spony opasku. Kravatu môžete taktiež doplniť kravatovou sponou, ktorá by mala byť zladená s ozdobnými manžetovými gombíkmi. K doplneniu kravaty patrí taktiež ozdobná vreckovka v náprsnom vrecku. Vreckovka by nemala byť nikdy identickej látky ako kravata či motýlik. Materiál, štruktúra/vzor a farby vreckovky majú vytvoriť harmonické doladenie a prepojenie celkového vzhľadu – teda medzi oblekom, košeľou, kravatou, prípadne farbou kovových doplnkov. Voľba motýlika k obleku je rovnako prípustná a záleží len od osobného vyjadrenia vkusu pána.
Kedy je vhodné mať zapnuté sako? Mala by byť vesta súčasťou obleku?
Najbežnejšie sako s dvoma gombíkmi v jednom rade by malo byť zapnuté (na vrchný gombík) počas oficiálnych formálnych aktov ako je podávanie ruky či slávnostný prípitok. Týmto gestom vyjadrujeme úctu a váženosť ostatnému okoliu. Pri uvoľnenejších aktivitách ako je tanec, bežné konverzácie počas slávnostnej udalosti (okrem predstavovania a privítavania sa) a pri sedení sako môže byť rozopnuté.
K jednoradovému obleku si môžeme vziať vestu rovnakého materiálu, ktorá ho posunie o jednu priečku vyššie vo vzhľade slávnostného oblečenia. Vesta v žiadnom dress code nie je podmienkou, môžme ju však považovať za prvok vzhľadu, vďaka ktorému sa vieme vkusne a nesmierne elegantne odlíšiť.
Menej bežný no stále aktuálny je dvojradový oblek. Výhodou dvojradového obleku je, že obopína celé telo, nevýhodou je, že sako sa zapína na oboch stranách a nie je povolené ho počas udalosti rozopínať -nerozopína sa ani v sede, ako jednoradové sako.
Nezabúdajte, že počas formálnej spoločenskej udalosti by páni nemali skladať sako za žiadnych okolností, nakoľko košeľa nie je považovaná za rovnocenné vrchné oblečenie. Spodný gombík na saku ostáva vždy rozopnutý!
Ako zladiť muža a ženu na ples? Je stále aktuálne, aby farba viazanky u pána bola totožná s farbou šiat dámy?
Najdôležitejším pravidlom je, aby obaja partneri dodržali predpísané oblečenie, ktoré určuje hostiteľ.
Často sa stretávame s tým, že pár sa chce na udalosť obliecť tak, aby mal muž košeľu, motýlika, alebo kravatu vo farbách partnerkiných šiat. Zabudnite na tieto ,,pravidlá‘‘ jedná sa o žiaľ bežne viditeľný faux pas!
Pár sa má byť zosúladený najmä štýlom oblečenia v ktorom pôsobia ako rovnocenný partneri. V praxi to znamená, že ak má muž frak, dáma má mať veľkú večernú toaletu. Ak smoking, dáma si oblečie adekvátne spoločenské šaty.
Pokiaľ ide o menaj formálny ples pán si zvolí čierny, alebo tmavomodrý oblek. Tu má dáma širšiu škálu možnosti od púzdrových šiat, kostýmu až po spoločenské šaty.
Pokiaľ chcete však predsa len vytvoriť vizuálne prepojenie medzi párom urobte to nenápadne a rafinovane. Pokiaľ má dáma dominujúce zlaté doplnky - zvoľte pánovi kravatu v zlatých či zemitých odtieňoch. Ak sú doplnky dámy v strieborných odtieňoch - doplnky pre pána zvoľte v odtieňoch sivej. Alebo ako sofistikované prepojenie môžeme využiť farbu manikúry, prípadne tmavočerveného rúžu s bordovými odtieňmi kravaty. Najmä sa nevysiľujte nad presným triafaním rovnakých odtieňoch a ostaňte iba nedbalo v príbuzných farebných nuansách.
Ak muž nemá konfekčnú veľkosť, musí si dať šiť oblek na mieru?
Jednou zo základných predností značky OZETA je šírka veľkostného sortimentu, v ktorom ponúkame naše produkty. Na rozdiel od mnohých značiek, ktoré sa koncentrujú len na najbežnejšie veľkosti v základnej výškovej skupine, nájde u nás zákazník obleky až v 28 veľkostiach v štandardnej, predĺženej aj skrátenej výškovej skupine.
Sme si vedomí, že každý zákazník má špecifickú postavu a tak základ našich oblekových kolekcii tvorí rada Mix & Match, pri ktorých je možnosť kombinovať rôzne veľkosti saka, nohavíc, prípadne vesty. Pri základných modeloch je dokonca možnosť výberu medzi strihmi „regular fit“ a “slim fit“.
Garancia identického farebného odtieňa tkaniny našich NOOS (Never out of stock) programov umožňuje aj nákup dvoje nohavíc k jednému saku, alebo dokúpenie časti obleku po určitom čase.
Pri výbere obleku u nás vás čaká taktiež kvalifikovaný a skúsený personál, ktorý vám v prípade potrieb poradí s potrebnými krajčírskymi úpravami.